A magas vérnyomás leggyakrabban a túlsúly következményeként jelentkezik, minél magasabb a testtömegindex, annál valószínűbb a hipertónia kialakulása. Ráadásul a kor előrehaladtával nő a betegek száma. Nagyon fontos időben kezelni a magasvérnyomás betegséget, illetve a szükséges diéta is megkívánja a rendszeres orvosi kontrollt. Amennyiben betartjuk a szakorvos által előírt életmódváltást, nem marad el a siker: a vérnyomás értékek javulása, illetve az ideális testsúly elérése.
Népbetegség hazánkban a hipertónia, a felnőtt lakosság mintegy 15 százalékának van tartósan magas vérnyomása, azaz 140/90 Hgmm és e feletti értéke. Évente 5000 magyar ember halálát okozza a hipertónia, illetve valamilyen szövődményes betegség.
Amennyiben nyugalmi állapotban, nem szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között, különböző napszakokban mért legalább két vagy három vérnyomásérték átlaga magasabb mint 140/90 Hgmm. Az első szám a felső, azaz szisztolés vérnyomás, a második szám pedig az alsó, azaz diasztolés vérnyomás értéke.
A kezeletlen hipertónia növeli az agyi keringészavarok, az agyvérzés, a szívinfarktus, a súlyos látászavarok, valamint a veseelégtelenségek előfordulásának gyakoriságát. Amennyiben egyéb kockázati tényezők – így egyebek mellett a dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, kényelmes életmód, magas vérzsírszint, túlsúly – is jelen vannak, akkor még magasabb a rizikó.
Igen alattomos betegség a magas vérnyomás, ugyanis általában nem okoz egyértelmű panaszt, addig biztosan nem, amíg ki nem alakulnak a szövődményes betegségek, illetve azok tünetei. A hipertónia egyetlen előjele, ha rendszeresen 130-139/80-89 Hgmm értéket mérünk, ekkor magas-normális vérnyomásról beszélünk. Ebben az esetben életmódváltást, diéta bevezetését javasolják az orvosok. Gyógyszeres kezelés esetén is javulás érhető el, ha megváltoztatjuk étkezési szokásainkat.
A cél, hogy ne alakuljon ki hipertónia, túlsúly esetén fogyást érjünk el, valamint kivédhetőek legyenek a súlyos szövődmények, leginkább a szív- és érrendszeri betegségek.
Minden leadott plusz kiló 2-3 Hgmm-rel csökkenti a szisztolés értéket, valamint 1-2 Hgmm-rel a diasztolés vérnyomást.
A magas vérnyomás és a túlsúly csökkentésének kulcsa a ketogén diéta vagy protein diéta, amelynek lényege: magas zsírbevitel alacsony szénhidrát-, illetve fehérjebevitel mellett. Amennyiben betartjuk a kezelőorvos által előírt menetrendet, akár néhány nap vagy hét leforgása alatt eredményt érhetünk el.
Arra nagyon fontos figyelni, hogy vérnyomáscsökkentő készítmény alkalmazása esetén ketogén diéta alatt nehogy vérnyomás ingadozás, vagy éppen csökkenés alakuljon ki. Szem előtt kell tartani, hogy tartós legyen a célérték, ami 138/83 Hgmm.
A túlsúlyos hipertóniás betegek részére életmódváltást, speciális étrendet javasolnak a szakemberek, hogy elérhető legyen a testsúly ideális szintre való csökkentése. Magas vérnyomás betegség esetén tudatosan, szakorvosi konzultáció mellett megengedett a keto-diéta!
Ne felejtsük el a rendszeres otthoni vérnyomásmérést, illetve az értékek felírását, ami fontos támpont az orvosnak, hogy megtervezze a kezelés menetét, a szükséges étrendet.
A ketogén diéta szigorúan személyre szabott étrendet jelent, ennek összeállítása, illetve az étrend hatásának monitorozása szakorvos feladata: minden lépése meghatározott protokoll szerint történik. A keto-diéta mindhárom fázisában az orvos ellenőrzi a pácienst, meghatározza a diéta időtartamát, hogy mikor lépünk át az egyik fázisból a következőbe, megtervezi a szükséges vitaminok és ásványi anyagok bevitelét, valamint ellenőrzi a metabolikus változásokat.